Jak kierować swoją karierą?

Programista PHP ma bardzo wiele możliwości rozwoju. Mnogość opcji powoduje, że trudno zdecydować się zaledwie na jedno rozwiązanie. Wybór ścieżki rozwoju może mieć jednak znaczące konsekwencje w przyszłości. Jakie więc są możliwości rozwoju dla programisty PHP?

Pierwszym kierunkiem, który może obrać programista PHP jest ten wyznaczony przez pracodawcę. Może więc zdecydować się na naukę nowego języka programowania, który jest potrzebny w firmie. Z jednej strony jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż zwiększa zauważalnie kompetencje, co daje podstawę do podwyżki czy awansu. Z drugiej jednak strony nie każdy programista musi lubić to, czego aktualnie potrzebuje pracodawca. Co więcej, specjalizowanie się w kolejnym języku programowania może zamknąć kolejne ścieżki kariery.

Inną możliwością dla programisty PHP może być rozwijanie się w kierunku zarządzania zespołem. Wiele firm wciąż wymaga, aby kierownik projektu miał doświadczenie w programowaniu. Jeśli więc programista ma już dość siedzenia przed komputerem i chciałby się sprawdzić na stanowisku kierowniczym, jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba mieć jednak świadomość, że ta ścieżka kariery wymaga zupełnie innych kompetencji i wiąże się z tym, że programista nie będzie miał już czasu na programowanie, a zakres jego obowiązków całkowicie się zmieni.

  • Opublikowany przez Paweł
  • 28 maja, 2019
  • 1 Komentarze
Tagi: kariera zawodowa
1 Komentarze
Pawel-admin
pp

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *